A mezőgazdasági drónok előnyeit nehéz lenne vitatni. Szerencsére a jogi háttér is már egyre rendezettebb a drónok használatához. A legújabb Európai Uniós előterjesztés a további liberalizáció felé mutat. Ezzel részben egybevág az előkészítés alatt álló európai drónstratégia is.
Az EU már évekkel ezelőtt komoly erőfeszítéseket tett a termőterületek túlzott vegyszerezése ellen. Ezzel együtt szigorúan szabályozta a légi permetezés minden formáját.
A repülős, vagy helikopteres permetezés legnagyobb problémája, hogy 1) a jármű nagy sebességgel halad, ezért lehetetlen a vegyszer pontos kiszórása, illetve hogy 2) a nagy magasságról kiszórt permetet a szél könnyen szétviszi, mérgezve így a talajt, a vizeket és a környezetet, 3) a bizonytalan célbajuttatás miatt nagy mennyiségű permet használata szükséges.
Drónokkal a precíziós mezőgazdaságért
A korábban felvetett problémák a drónokra nem érvényesek, hiszen
- a drónok egészen alacsonyan repülnek,
- a sebességük - a repülőgépekhez és helikopterekhez képest - alacsony,
- nem csak vaktában szórják a vegyszereket, hanem pontosan képesek meghatározni a kezelni kívánt területet, növényzetet,
- segítségükkel több permet jut célba, mégis kevesebb permetre van szükség.
Új javaslatok
A mezőgazdaságban érdekelt szakemberek már egy ideje erős nyomást gyakorolnak az európai döntéshozókra. Mára világossá vált, hogy a korszerű mezőgazdasági drónok megjelenésével új helyzet állt elő. Miközben az EU 2030-ra a mezőgazdaságban használatos vegyszerek 50 százalékos csökkentését javasolja, ehhez nem biztosít eszközöket. Fontos felismerni, hogy éppen a precíziós mezőgazdaság és az ehhez használt permetező drónok a legalkalmasabbak ezeknek a céloknak a megvalósítására.
Az Európai Parlament és az Európai Tanács 2022. június 22-én a növényvédelemre vonatkozó korábbi szabályozás módosítását javasolta. Ebben foglalkozik a “személyzet nélküli” (unmanned) repülőgépek (vagyis a drónok) használatával is.
A javaslat szerint “bizonyos körülmények” mellett a tagországok eltérhetnek a légi növényvédelmet tiltó rendelkezésektől. Ebben az esetben a következőket kell figyelembe venni:
- a drónnak meg kell felelnie a megfelelő technikai specifikációnak, aminek része a permetszórás módja, a rotorok száma és mérete, össztömeg, a karok mérete, maximális működési magasság és sebesség,
- az időjárási viszonyok, beleértve a szélsebességet is,
- a permetezendő terület, domborzati viszonyok,
- az engedélyezett, alacsony koncentrációjú permetezőszerek hozzáférhetőségét,
- az összekapcsolás lehetőségét a mezőgazdasági helyzetmeghatározó (real time kinematic) eszközökkel,
- megfelelő szintű képzés az operátorok számára,
- vannak-e más, konkurens drónok a légtérben.
Fontos előzmények
A mostani jelentés nem volt előzmény nélküli. Az Európa Tanács egy 2018-as irányelve is megállapította, hogy a drónok könnyen alkalmazkodnak a domborzat változásaihoz, ezért különösen alkalmasak a dombokon elhelyezkedő szőlők és gyümölcsösök növényvédelmére. Megállapították azt is, hogy drónokkal sokkal gyorsabban végezhető a permetezés, mint a hagyományos földi eszközökkel.
Azt hogy nem elméleti kérdésekről van szó jól bizonyítja Svájc példája. Az ottani mezőgazdasági kutatóintézet, a Swiss Agricultural Institute 3 évet kapott rá, hogy a gyakorlatban is vizsgálja a drónok mezőgazdasági alkalmazását. Az eredmények önmagukért beszélnek.
Összegzés
A technológia gyorsan fejlődik. Alig néhány éve a drónokat csak a haditechnikában ismerték, ma már specializált mezőgazdasági drónok segítik a gazdák munkáját. Az elmúlt hónapok eseményei bíztatóak, az Európai Unió döntéshozói is felismerték, hogy a drónokat nem szabad egy kalap alá venni a többi légijárművel, a drónok mezőgazdasági alkalmazását nem lehet egy kategóriába sorolni a hagyományos légi permetezéssel. A legutóbbi fejlemények és a nemrég elindult típusengedélyezések nyomán minden esély megvan rá, hogy rövid időn belül a magyar gazdák is olyan egyszerűen jussanak egy mezőgazdasági drónhoz, mint egy vetőgéphez, vagy traktorhoz.