
Automatizáció nagyteljesítményű drónokkal
Vállalati területen a drónok alkalmazását indokolhatja, ha emberi erőforrás számára monoton, éppen ezért hibalehetőséggel végezhető feladatot szeretnénk megoldani, ha szennyezett
A precíziós gazdálkodás lelkes híveinek nem újdonság az az információ, hogy a drónokban hatalmas potenciál van mezőgazdasági felhasználásuk során. Ma a drónokat már nem csak felvételezésre használják, hanem akár tényleges munkába is fogják őket.
Sorra vettük, miért is éri meg átgondolni nem csak a nagy területtel rendelkezdő földbirtokosoknak, hanem már a szerényebb méretű földterülettel rendelkező gazdáknak is egy megfelelő tudású drón beszerzését, vagy akár profi kezelők segítségével drónt, mint szolgáltatást bérelni.
Pontos, specifikus légifelvétel-térképek készítése évekkel ezelőtt még csak igen költséges repülőgépes, helikopteres vagy műholdas felvételezéssel volt kivitelezhető. Napjainkban szerencsére ez a drónok segítségével már sokkal költséghatékonyabban, gyorsabban, precízebben és egyszerűbben megoldható. Az elkészített képekből rengeteg hasznos információt megtudhatnak a figyelmes szemek, de a drón-szoftvergyártók termékeivel a képek feldolgozását és elemzését nagyban megkönnyíthetjük. A nagy pontosságú GPS-el szerelt drónokkal, ugyanazon koordinátákon végig haladva pontosan ugyanazt a területet fotózhatjuk le időszakonként (akár óránként, naponta, hetente, havonta). A drónok ezt az útvonalat akár önállóan is képesek lerepülni, nem szükséges manuálisan irányítanunk őket. A szoftver a képeket összefűzve egy nagy pontosságú, felbecsülhetetlen értékű ortofotót képez le, mely precíziós gazdálkodásunk alapját képezheti.
A drónok segítségével felmérhetjük mekkora kárt okoztak a különböző természeti erők. A drónokba épített fejlett szenzorok képesek lehetnek arra is, hogy megbecsüljék azt, hogy az adott vad-, vihar- vagy más természeti erők okozta kár mekkora területen jelentkezett a gazdaságunkban. Sőt, ez még nem minden! A legmodernebb drónok, nem csak területalapú becslésre képesek, hanem gépi tanulás segítségével meg tudják becsülni a hiányzó, letarolt növények darabszámát is! Ezeket az adatokat biztosítási eljárásokban hasznosíthatjuk.
A mezőgazdasági drónok által készített felvételek segítségével precíziós gazdaságunkat egy új szintre emelhetjük. Nem csak felügyelhetjük, hogy az egyes munkafolyamatok hogy haladnak a földjeinken, hanem a műveletek hatásvizsgálatával konkrét következtetéseket vonhatunk le, és folyamatosan finomíthatjuk korábbi elképzelésünket. Az elvégzett vizsgálatok olyan dolgokra világíthatnak rá, melyre korábban nem is gondoltunk, hogy befolyásolják gazdaságunk terméshozamát. A drónokkal lehetőségünk nyílik, hogy folyamatosan nyomon-kövessük a teljes biomassza egészségének alakulását, hisz akár növényvegetációs elemzés (NVDI) készítésére is használhatjuk őket. Detektálhatjuk velük a kártevőket, vagy épp időben, még kezelhető stádiumban fedezhetünk fel betegségeket. A tápanyag-ellátottság mellett a vízhiányra vagy épp víztöbbletre is fény derülhet. Az összegyűjtött adatok segítségével az optimális állapotot teremthetjük meg növényeink számára, termést becsülhetünk meg, monitorozhatjuk az érési folyamatokat, tökéletesíthetjük a permetezést és az öntözést is. Összességében elmondhatjuk, hogy a drónokkal időt, trágyát, permetezőszert, emberi munkaerőt és üzemanyagot spórolhatunk meg, ami mellett növelhetjük gazdaságunk terméshozamát, bevételét.
A legújabb trend, hogy a drónokat nem csak felvételezésre kezdték el használni, hanem permetezésre is, méghozzá jellemzően olyan területeken, ahol a munkagépek csak nehézkesen tudnák ellátni a feladatukat. A robosztus, tartályokkal felszerelt drónok – melyeken a permetezési feladat nem csak messziről távirányítható, de automatizálható is – képesek a permetezés hatékonyságát drasztikusan megnövelni azáltal, hogy a szenzoraik, felismerve a növényeket, növényrészeket, csak azok kívánt részeire juttatják el a permetezőszert.
Maximális permetezési lefededés: 10 hektár / óra
Maximális permetezési sebesség: 4,8 L / perc
Maximális permetezési szélesség: 6,5 m
Rotorok száma: 6
Brushless (“szénkefementes”): Igen
Méret: 2509*2213*732 mm (karok és propellerek kihajtva)
Súly: 18,5 kg (akku nélkül)
Max. repülési idő: 18 perc (24.5 kg teherrel és egy 17500 mAh-s akkuval)
Max. repülési sebesség: 36 km/h
Akkumulátor: nagyteljesíményű AB2-17500mAh-51.8V akku
Működési hőmérséklet: 0° és 40°C között
Videó felbontás (max.): 1280×960 30 fps (FOV)
FOV: Horizontális: 98°, Vertikális: 78°
Akadályérzékelés: Igen
First-person view (FPV): Igen
Repülési módok: P-mode, A-mode, Route, A-B route, Manual és Manual Plus módok
Élőkép felbontása: 1280×960 30 fps
Élőkép-átviteli rendszer: DJI OcuSync 2.0
DJI AGRAS T16-nak nincsenek elérhető variánsai, hiszen már az alap verzió is beépített D-RTK modult hordoz, amely centiméter pontos navigálást tesz lehetővé. Ez elengedhetetlen a pontos térinformatikai adatok gyűjtéséhez.
Rotorok száma: 4
Brushless (“szénkefementes”): Igen
Súly: 1,4 kg (akku nélkül)
Max. repülési idő: 27 perc
Max. repülési sebesség: 58 km/h
Akkumulátor: 5870 mAh / 4S / 468 gramm
Működési hőmérséklet: 0° és 40°C között
FOV: 70°(Horizontalális), ±10°(Vertkális)
Gimbal: Van / 3 tengelyes mechanikus / vezérelhető
Kamera:: 6db 1/2.9” 2.12 MP CMOS kamera
Memóriakártya: max. 128GB Class 10 vagy UHS-1 MicroSD
Repülési távolság: FCC: 7 km; CE: 5 km
Akadályérzékelés: Igen
Automata repülési módok: P-mode, A-mode
Élőkép-átviteli rendszer: OcuSync
DJI P4 Multispectral+ D-RTK 2 High Precision GNSS Mobile Station Combo: A kiegészítő GNSS mobilállomás segítségével még nagyobb pontosságú adatokhoz juthatunk valós időben.
Az RTK rendszerrel kiegészített változat centiméter-pontosságú pozicionálást biztosít. (DJI D-RTK 2 Base Station + Tripod külön vásárolható meg.)
Vállalati területen a drónok alkalmazását indokolhatja, ha emberi erőforrás számára monoton, éppen ezért hibalehetőséggel végezhető feladatot szeretnénk megoldani, ha szennyezett
A mezőgazdaság a legfontosabb szerepet játssza modern társadalmunk fenntartásában. Az egész világ élelmezésének biztosítása nem könnyű feladat – a kiszámíthatatlan
A szabályok a legtöbb esetben azon nyomós indokkal születnek, hogy az adott tevékenységet szigorúan körülhatárolt előírásokkal határolják körbe a veszélyek
Copyright © 2019 HRP Europe Kft. | Minden jog Fenntartva.
A Covid-19 hatására idei beruházásaikat és fejlesztéseiket törölni, vagy jövő évre halasztani kényszerülő vállalatok számára kínálunk speciális bérleti konstrukciót, melynek segítségével a költségeket nem csupán optimalizálni, de igényeikhez mérten ütemezni is tudják.
Megoldásunkkal idén mindössze a teljes bérleti díj legfeljebb 10%-ának teljesítése szükséges!