A drónok számos terület mellett a vadgazdálkodásban is rengeteg segítséget adnak a felhasználóiknak, általuk olyan új megoldások nyílnak meg a vadgazdálkodásban, amelyeket eddig csak nehéz, és fáradtságos munkával lehetett elérni. Könnyebbé, gyorsabbá vált a vadállomány megtalálása, útvonalának követése, vagy egy adott terület ellenőrzése is. Elmondható, a drónok alkalmazásával nem csak időben, hanem humán- és anyagi erőforrásban is jelentősen spórolni lehet.
Hőkamerás drónok a vadgazdálkodásban
Vadállománybecslés: A vadállomány megtalálása és felmérése a drónok (Pl. Matrice 30 Thermal) segítségével jelentősen könnyebbé válik, hiszen légi úton jobban átlátható bármilyen terep. Emellett hőkamerával könnyebben észrevehetők az állatok még a fákkal sűrűn benőtt helyeken is.
Vadkár megelőzés és szakértés: Mivel a drónokkal (pl.: Mavic 3 Thermal) könnyebben lehet nagy területeket ellenőrizni, ezért időben észre lehet venni a vadállományban keletkező kárt is. Emellett könnyebb felmérni, hol keletkezik vadkár, és ennek megfelelően lehet időben vadriasztó berendezésekről gondoskodni (villanypásztor, ultrahangos riasztó, őrzések, vadkárelhárító vadászat stb.). Például, mivel könnyen nyomon követhető a vadállomány útja egy területen, ezért nagy hatékonysággal lehet elterelő etetést alkalmazni, ami szintén csökkenti a vadkár mértékét.
Utánkeresés: Közúti baleset során a sérült állat gyakran elhagyja a helyszínt, még ha a sérülése komoly is. Ugyanakkor pl. egy Matrice 30 Thermal drón segítségével megkereshető a sérült állat, így még időben megtehetőek a szükséges lépések ahhoz, hogy akár a vadállományt is megmentsük.
Hajtásszervezés: Vadászatkor előfordulhat, hogy illetéktelen személy keveredik a hajtott területre. Viszont pl. egy Mavic 3 Thermal drón alkalmazásával könnyen feltérképezhető a terület, és megállapítható, hogy nem tartózkodik ott senki, ezzel elkerülve egy esetleges balesetet.
Területi ellenőrzés: Mivel egy adott terület könnyen ellenőrizhető és bejárható a drónok segítségével, ezért nagyon egyszerű illegális tevékenységek nyomaira is bukkanni. Ráadásul, tettenérés során a drón képes videón rögzíteni az elkövetőket, így akár jogilag is fel lehet lépni ellenük.
Környezetvédelem: A drónok akkumulátorról üzemelnek, használatuk nem károsítja a környezetet, ráadásul, ha magasan szállnak, a hangjuk nem riasztja el az állatokat.
Gidamentés: Az elmúlt években a legelők és gyepterületek fenntartható kezelése során egyre nagyobb figyelmet fordítanak a kaszálást megelőző vadmentésre. Ennek részeként kiemelten fontos a fészkek védelme és a fiatal állatok, például gidák mentése. A kaszálás előtt a munkaterületen rejtőzködő vadak felderítése és elriasztása is központi szerepet kap, hogy elkerüljék a vadállatok sérülését, és csökkentsék a természetes élőhelyek károsodását. Ebben a folyamatban egyre nagyobb szerep jut a drónoknak, melyek hőkamerás és optikai eszközeikkel hatékonyan képesek felderíteni a területen rejtőzködő vadakat. Így nemcsak a vadmentés válik gyorsabbá és eredményesebbé, hanem a természetes ökoszisztéma megóvása is hatékonyabbá válik.
Miért érdemes még ezeken kívül is drónt használni a vadgazdálkodás során:
- Csak egyszeri beruházásról van szó, és üzemeltetése sem igényel jelentősebb anyagi ráfordítást.
- Mivel viszonylag kicsik a drónok, könnyen szállíthatók, akár több helyen is bevethetők egymás után.
- Az irányítás könnyen megtanulható, és később sem okoz problémát.
- Hatékonyabban és pontosabban lehet elvégezni a vadgazdálkodói munkát, ráadásul plusz emberi erőforrás felhasználása nélkül, annál sokkal gyorsabban.
Ajánlott drónok vadgazdálkodáshoz
Mavic 3 Thermal: A hatékony légi felméréshez látni kell a szabad szemmel láthatatlan dolgokat is. A vadonatúj Mavic 3 Thermal 640 x 512 px felbontású hőkamerával rendelkezik a speciális küldetések elvégzéséhez, amely pontszerű hőmérésre és kijelölt terület átlaghőmérsékletének mérésére egyaránt alkalmazható akár ±2°C fok pontossággal. A vizuális és a hőkamera adása között érintéssel tudunk váltani, de akár osztott nézetben egyszerre is tudjuk nézni őket, így gyorsabban azonosíthatunk objektumokat és hozhatunk döntéseket .
Matrice 30 Thermal: A Matrice 30 a DJI kompakt kialakítású, könnyen hordozható drónszériája, amely a gyártó legmodernebb fejlesztéseinek teljes tárházát ötvözi. Fejlett AI képességeket, akár 15 km jelátviteli távolságot, mindenirányú akadályérzékelést, centiméter pontos pozícionálást, IP55 védettséget, akár 41 perc repülési időt és többfunkciós kamerarendszert kínál többek közt.
Telepített drónfészek: DJI Dock 2 ( + Matrice 3TD drón) : A DJI Dock 2 és a DJI RC Plus távvezérlő megsokszorozzák a drón lehetőségeit. Ezek biztosítják, hogy sokféle környezetben, sokféle feladatra eredményesen bevethető legyen a drón.
Pályázati lehetőség vadászoknak
Megjelent az Országos Magyar Vadászkamara 2025/2026-os vadászati évre vonatkozó pályázati kiírása, melynek keretében a vadászatra jogosultak 500 millió forintos keretösszegig pályázhatnak a vadgazdálkodás feltételeinek és környezeti hatásainak javítása, a természeti erőforrások fenntarthatósága és klímaváltozáshoz való adaptációja érdekében.
A legelő és gyepgazdálkodás kapcsán évről évre nagyobb szerepet kap a kaszálást megelőző vadmentés (fészekmentés, gidamentés), a munkával érintett területen megbúvó vad felderítése és riasztása.
Ehhez a pályázat lehetőséget biztosít optikai és hőkamerával rendelkező drónok beszerzésére, valamint drónos szolgáltatások igénybevételére.
A pályázat benyújtásának határideje: 2024. október 31.
Vadvédelmet és vadgazdálkodást segítő eszközök beszerzése, szolgáltatások igénybevétele
Támogatható:
− optikai és hőkamerával rendelkező drónok
− drónok vadgazdálkodási célú használatával kapcsolatos szolgáltatás igénybevétele (drónpilóta, drónos vállalkozó megbízása)
− vad-gépjármű ütközések megelőzésére szolgáló vadriasztó prizmák beszerzése és a
felszerelésükkel kapcsolatos vállalkozói megbízási díjak
− gépekre szerelhető ultrahangos riasztók,
A Pályázótól elvárt önrész:
− bruttó elszámolás esetén a teljes költség legalább 30 %-a
− nettó elszámolás esetén a teljes költség legalább 40%-a.
A célterület támogatási összege:
− minimum 100 000 Ft, maximum 1 500 000,- Ft/pályázat
Fenntartási időszak:
− eszközbeszerzések esetén 5 év
További feltételek:
− drónok vadgazdálkodási célú használatával kapcsolatos szolgáltatás igénybevétele esetén a pályázó köteles a pályázati anyagában szerepeltetni a megbízás célját (pl. kaszálás előtti vadmentés), időtartamát (óra vagy nap), a munkával érintett terület nagyságát, illetve a szolgáltatás egységárát
− a drón használatára vonatkozó megbízásokkal kapcsolatban legfeljebb 1 millió Ft pályázati összeg (önerővel együtt értve) számolható el
− szolgáltatások igénybevétele esetében útiköltség jelen célterület vonatkozásában sem számolható el
− amennyiben a pályázati forrásból beszerzett ultrahangos vadvédelmi eszközöket nem a pályázó vadászatra jogosult használja a saját vadföldgazdálkodási, gyepgazdálkodási vagy növénytermesztési munkája kapcsán, átruházhatja a vadászterületén gazdálkodó földhasználóknak, ezzel kapcsolatban előzetes írásbeli megállapodást kötnek egymással (a megkötött megállapodás a pályázat kötelező mellékletét képezi minden átadni kívánt eszköz vonatkozásában)
− vadriasztó prizmák beszerzése csak a Magyar Közút Nonprofit Zrt. területileg illetékes Vármegyei Igazgatóságával kötött írásbeli megállapodás esetén építhető be a pályázatba,
− vadriasztó prizmák beszerzése esetén a pályázatban jelölni kell a kihelyezéssel érintett utat és kilométer-szelvényeket.
A pályázat további részleteiről itt olvashatsz: Országos Vadgazdálkodási Alap – 2025/2026-os pályázati felhívás (omvk.hu)